NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Юлия Винер: Биография
3058
Цветни аспекти

Юлия Винер: Биография

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. „Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина

| 17 Юни 2024, 11:25 ч.
Юлия Винер: Биография
Юлия Винер: Биография
Снимка © DFA

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.

Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.

Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер. 

Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“. 

Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея

Дипломати от посолството на Република Казахстан откриха тематична фотоизложба, посветена на Международния ден за действия срещу ядрените опити и закриването на Семипалатинския ядрен изпитателен полигон.

Откриването се състоя днес в Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, като на него присъстваха почетният консул на Република Казахстан инж. Пламен Панчев, заместник-посланикът на Казахстан Руслан Амангелдин, областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева, зам.-областен управител Нурджан Караджова, зам.-кметът по култура Пламен Панов и зам.-председател на общинския парламент - Стефан Послийски.

"Събрали сме се по един изключително важен повод, свързан с не особено спокойното и мирно време, в което живеем днес. Библиотеката като едно обществено пространство, достъпно за гражданите на Пловдив, е място, където подобни теми би трябвало да присъстват непрекъснато

Художникът Красимир Ризов подготвя изложбата „Отколе имяло.../Имало едно време...“. Проектът ще бъде представен в столичната галерия „Сердика“ от 23 юли до 10 август, съобщават организаторите.

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ е художествено съдържание, което предлага на вашето внимание изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд горе, високо в планината Родопи“, разказва авторът.

Според него „ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопска каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви и ще ви развълнува дълбоко. Този разказ прави опит да открехне за кратко воала на забравата, която следва след разрухата...“

„Накрая има едно архитектурно бижу, което надмогнало превра

Пътуващата изложба „Сърцето на природата” гостува в Арт салона на Радио Варна. В нея са представени лендарт творби на Вивия Ники. За първи път се показват и фотоси на четирите мащабни произведения, които артистката създаде през последните месеци в защитени природни зони, съобщиха организаторите от „Изложби с кауза“. 

Сред тях е гигантската пясъчна рисунка на гълъб, която се появи на плажната ивица на Камчия през септември миналата година. Произведението, озаглавено „Гълъб на мира”, е 25 000 кв. метра, с което надминава световния рекорд на Натанаил Алпид в Книгата на Гинес. Гълъбът е изрисуван с естествени материали от околната среда в продължение на два дни, като авторката не е използвала чужда помощ, уточняват от екипа.

Друга огромна картина на Вивия Ники, показана във Варна, бе направена на брега на Дуранкулак през юли 2023 г. с послание за любов, изобразено чре

Абонаментна карта за посещение на всички представления се предлага за новия сезон в Драматично-куклен театър (ДКТ) – Враца, беше съобщено днес на пресконференция в културната институция.

От втори септември картите са в продажба на касите на театъра и вече две са закупени, каза директорът Владлен Александров. 

Той информира, че над 30 души е актьорският състав за новия творчески сезон. Още през октомври ще се видят част от дебютантите в трупата в драматизацията „Пинокио“ с режисьор Венцислав Асенов. 

От днес започват репетициите за „Полковникът и птиците“ от Христо Бойчев. В главната роля е Христо Шопов. Той ще партнира с шест актриси. 

По думите на Владлен Александров се подготвят редица нови заглавия, в които се включват както актьори от ДКТ – Враца, така и известни имена от киното и софийските сцени.&

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в развитието на певческото изкуство. Оперната прима гастролира на оперните сцени в Италия, СССР, Япония, Белгия, Франция, Куба, Полша

МЕЧТАЕ ДА СТАНЕ БАЛЕРИНА

Юлия Винер е родена на 17 юни 1929 г. в София, в семейство на руски емигрант от еврейски произход. Певческата си дарба наследява от баба си по майчина линия, която била много гласовита.

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.

Главен герой в лентата е 58-годишният Иван, който се определя като "гларус" и прекарва летата си в Слънчев бряг с чуждестранни туристки срещу заплащане. Свидетел на промените през годините в курорта, в който някогашните туристи от Източна Германия, Съветския блок и Скандинавия са заменени от британци и германци, Иван всъщност е останал в капана на живота, който води от младежките си години и сякаш не може или не иска да излезе от него. Затворен между Слънчев бряг и селото, в което живее, между връзките му като "гларус" с жените и другите му професии, той е някъде между ме

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица е начело в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд на екран в САЩ и Канада режисираната от Шон Леви продукция от киновселената на "Марвел" реализира приходи от 54 милиона щатски долара, с които общите му постъпления в северноамериканския боксофис стават 494,3 милиона щатски долара. 

В международния боксофис "Дедпул & Върколака" премина границата от 1 милиард щатски долара. "Жокера", излязъл на екран през 2019 г., е единственият друг филм с рейтинг R, достигнал емблематичния праг. 

Отличен старт в боксофиса на Северна Америка направи романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс - Блейк Лайвли, в главната роля. Постъпленията от филма, режисиран от изпълнителя на главн

Ако няма мечти, няма смисъл да се продължава. Надявам се да има начин да се постигнат, но не много бързо, защото без мечтите няма смисъл. Това каза актьорът Герасим Георгиев - Геро, който днес празнува юбилей. 

„Този рожден ден е по-специален, защото навършвам 50 години. Ще го направя в най-близък кръг - роднини и приятели, а пък наесен - през септември, ще събера хората, като се върнат от морето, за да ги отпразнуваме тези 50 години“, каза той. 

Все още има несбъднати мечти в киното, театъра и телевизията. „Набелязал съм си неща, дано да се получат. Да сме здрави само“, си пожела актьорът за рождения си ден.

ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ-ГЕЦ МУ ДАЛ ИМЕТО ГЕРО

Роден е на 10 юли 1974 година в Русе.  Докато се подготвял за кандидат-студентските изпити в НАТФИЗ, близък на Геро го запознал с големия актьор Георги Георгиев-Гец. Той го

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

Художници от Букурещ ще представят своя изложба в Екомузей с аквариум, съобщи експертът по „Връзки с обществеността“ в културния институт Силвия Трифонова - Костадинова.

Румънските творци Мойс Буланчя, Елисавета Мелинте и Виктория Динкъ подреждат 60-те си живописни платна в залата за временни изложби на Екомузея, където те могат да бъдат видяни след официалното откриване на експозицията "Изкуство през Дунав" днес.

Картините са с разнообразна тематика – природни пейзажи, флорални картини, абстракционизъм, портрети, създадени с помощта на акрил, масло или смесена техника, съобщи още Силвия Трифонова - Костадинова. Тя добави, че вдъхновението си тримата художници черпят от заобикалящата ги среда, природата и културните традиции на Румъния.

Инициатор на изложбата и неин основен двигател е Мойс Буланчя. Той подрежда свои платна в русенския музей за втори път. Минала

„Учех в католическия пансион „Санта Мария“ на ул. „Гургулят“. Там изучавахме немски и пеехме по малко. Аз обаче научавах веднага всички нови шлагери и си пеех в банята. Но мечтата ми беше да стана балерина. От петгодишна учех балет, но фаталното число 13 ме препъна – до тринайсетата си година стигнах до 13 фуетета. А всяка балерина трябва стигне до 32... След фуететата свирех на пиано, обучавах се при пианиста Ото Либих, но ми се струваше, че е по-лесно да се пее“, спомня си певицата. От пианото и балета тя усвоява умения, които й помагат за сценичното присъствие на сцената – стойката, позицията на ръцете, усет за всеки тон.

В КОНСЕРВАТОРИЯТА НА 16

На 16 години и три месеца Юлия Винер се явява на приемните изпити в Държавната консерватория, които взема успешно, но за да я запишат се налага да й извадят нови документи, тъй като няма навършени 18 години. Тя е приета в класа на Елена Ангелова-Орукин, а от следващата година учи в класа на Димитър Кожухаров. За него казва: „Той винаги ми е бил педагог и стимул. Когато не сме могли да учим някоя партия заедно, се е отразявало на изпълнението ми. От него съм усвоила един принцип – да се опитам неизменно да пея по-трудни партии“. 

През 1951 г., докато е още студентка, Юлия Винер се явява на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти и печели трета награда. „Това беше голямо отличие за един студент. За повече не можеше и да се мечтае, защото конкуренти бяха най-добрите и вече утвърдени оперни певци. На този конкурс моят глас направи впечатление на проф. Веселин Стоянов и на диригентите Асен Найденов и Саша Попов“, разказва певицата.

СОЛИСТ В СОФИЙСКАТА ОПЕРА НА 24

От 1953 г. Юлия Винер е редовна артистка в Софийската народна опера. Дебютира през следващата година, точно на рождения си ден – 17 юни, в  ролята на Леонора от операта „Трубадур“ на Джузепе Верди. Този миг Юлия Винер определя за най-щастливия си момент на сцената.

„Когато дебютирах в „Трубадур“, по същото време се играеше и „Евгени Онегин“. На 24 години логично беше да изпея Татяна. Но моят музикален педагог проф. Димитър Кожухаров каза: „Като ще се давиш, в големи води да е“. Така изпях от прощъпалника си Леонора от „Трубадур“, а на 26 години – Аида. Всички ми казва, че някъде ще закъсам, но не познаха. Това беше най-щастливият ми миг“, казва певицата.

В репертоара й на софийска сцена са и ролите на Ярославна от операта „Княз Игор“, Лиза в „Дама пика“, Дездемона от „Отело“, Елизабета в „Дон Карлос“, Тоска, Виолета в „Травиата“. Ангажиментите в операта Юлия Винер съвместява с концерти из страната, на които, заедно със Софийската държавна филхармония, изпълнява арии от опери на Моцарт и Верди и други песни.

Юлия Винер е омъжена за оперния режисьор Димитър Ченишев.

ПРИЗНАНИЕ

За постиженията в кариерата си оперната прима е многократно награждавана. Носителка е на орден „Кирил и Методий“ (първа и втора степен, 1957, 1966), лауреат е на Димитровска награда (1959), отличена е с орден „Народна република България“ (1979). На 22 юли 1999 г. получава орден „Стара планина“ (първа степен) – за изключителните й заслуги към българската култура в областта на оперното изкуство.

Юлия Винер-Ченишева умира на 22 октомври 2010 г. след кратко боледуване.

, НП/Отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 22.10.2010; „Българска музикална култура“, с. 199; „Кой кой е в България“, с.119; сп. „Българска музика“, бр. 3/1973; сп. „Народна култура“, бр. 40, 5.10.1979; в. „Вестник за жената“, 7.1.1994; в. „Континент“, 11.3.1994; в. „Труд“, 20.10.2012 и 17.6.2007; „Държавен вестник“, бр. 68, 30.7.1999;  https://www.bnr.bg/horizont/post/101134446/spomen-za-pevicata-ulia-viner.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
3058
Цветни аспекти

Юлия Винер: Биография

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. „Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант.

| 17 Юни 2024, 11:25 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Юлия Винер: Биография
Юлия Винер: Биография
Снимка © DFA

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.

Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.

Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер. 

Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“. 

Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея

Дипломати от посолството на Република Казахстан откриха тематична фотоизложба, посветена на Международния ден за действия срещу ядрените опити и закриването на Семипалатинския ядрен изпитателен полигон.

Откриването се състоя днес в Народна библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, като на него присъстваха почетният консул на Република Казахстан инж. Пламен Панчев, заместник-посланикът на Казахстан Руслан Амангелдин, областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева, зам.-областен управител Нурджан Караджова, зам.-кметът по култура Пламен Панов и зам.-председател на общинския парламент - Стефан Послийски.

"Събрали сме се по един изключително важен повод, свързан с не особено спокойното и мирно време, в което живеем днес. Библиотеката като едно обществено пространство, достъпно за гражданите на Пловдив, е място, където подобни теми би трябвало да присъстват непрекъснато

Художникът Красимир Ризов подготвя изложбата „Отколе имяло.../Имало едно време...“. Проектът ще бъде представен в столичната галерия „Сердика“ от 23 юли до 10 август, съобщават организаторите.

„Отколе имяло.../Имало едно време...“ е художествено съдържание, което предлага на вашето внимание изживяване, кратко пътуване извън настоящия момент в друго време на едно красиво, далечно място, в което се е строило дълго време с много практична мисъл, естетика и труд горе, високо в планината Родопи“, разказва авторът.

Според него „ансамбълът от живопис, илюстрации и видеото с документални кадри и завладяващите мелодии от родопска каба гайда ще докосне най-чувствителните струни в душата ви и ще ви развълнува дълбоко. Този разказ прави опит да открехне за кратко воала на забравата, която следва след разрухата...“

„Накрая има едно архитектурно бижу, което надмогнало превра

Пътуващата изложба „Сърцето на природата” гостува в Арт салона на Радио Варна. В нея са представени лендарт творби на Вивия Ники. За първи път се показват и фотоси на четирите мащабни произведения, които артистката създаде през последните месеци в защитени природни зони, съобщиха организаторите от „Изложби с кауза“. 

Сред тях е гигантската пясъчна рисунка на гълъб, която се появи на плажната ивица на Камчия през септември миналата година. Произведението, озаглавено „Гълъб на мира”, е 25 000 кв. метра, с което надминава световния рекорд на Натанаил Алпид в Книгата на Гинес. Гълъбът е изрисуван с естествени материали от околната среда в продължение на два дни, като авторката не е използвала чужда помощ, уточняват от екипа.

Друга огромна картина на Вивия Ники, показана във Варна, бе направена на брега на Дуранкулак през юли 2023 г. с послание за любов, изобразено чре

Абонаментна карта за посещение на всички представления се предлага за новия сезон в Драматично-куклен театър (ДКТ) – Враца, беше съобщено днес на пресконференция в културната институция.

От втори септември картите са в продажба на касите на театъра и вече две са закупени, каза директорът Владлен Александров. 

Той информира, че над 30 души е актьорският състав за новия творчески сезон. Още през октомври ще се видят част от дебютантите в трупата в драматизацията „Пинокио“ с режисьор Венцислав Асенов. 

От днес започват репетициите за „Полковникът и птиците“ от Христо Бойчев. В главната роля е Христо Шопов. Той ще партнира с шест актриси. 

По думите на Владлен Александров се подготвят редица нови заглавия, в които се включват както актьори от ДКТ – Враца, така и известни имена от киното и софийските сцени.&

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в развитието на певческото изкуство. Оперната прима гастролира на оперните сцени в Италия, СССР, Япония, Белгия, Франция, Куба, Полша

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.

Главен герой в лентата е 58-годишният Иван, който се определя като "гларус" и прекарва летата си в Слънчев бряг с чуждестранни туристки срещу заплащане. Свидетел на промените през годините в курорта, в който някогашните туристи от Източна Германия, Съветския блок и Скандинавия са заменени от британци и германци, Иван всъщност е останал в капана на живота, който води от младежките си години и сякаш не може или не иска да излезе от него. Затворен между Слънчев бряг и селото, в което живее, между връзките му като "гларус" с жените и другите му професии, той е някъде между ме

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман за трета поредна седмица е начело в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд на екран в САЩ и Канада режисираната от Шон Леви продукция от киновселената на "Марвел" реализира приходи от 54 милиона щатски долара, с които общите му постъпления в северноамериканския боксофис стават 494,3 милиона щатски долара. 

В международния боксофис "Дедпул & Върколака" премина границата от 1 милиард щатски долара. "Жокера", излязъл на екран през 2019 г., е единственият друг филм с рейтинг R, достигнал емблематичния праг. 

Отличен старт в боксофиса на Северна Америка направи романтичната драма "Никога повече" със съпругата на Райън Рейнолдс - Блейк Лайвли, в главната роля. Постъпленията от филма, режисиран от изпълнителя на главн

Ако няма мечти, няма смисъл да се продължава. Надявам се да има начин да се постигнат, но не много бързо, защото без мечтите няма смисъл. Това каза актьорът Герасим Георгиев - Геро, който днес празнува юбилей. 

„Този рожден ден е по-специален, защото навършвам 50 години. Ще го направя в най-близък кръг - роднини и приятели, а пък наесен - през септември, ще събера хората, като се върнат от морето, за да ги отпразнуваме тези 50 години“, каза той. 

Все още има несбъднати мечти в киното, театъра и телевизията. „Набелязал съм си неща, дано да се получат. Да сме здрави само“, си пожела актьорът за рождения си ден.

ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ-ГЕЦ МУ ДАЛ ИМЕТО ГЕРО

Роден е на 10 юли 1974 година в Русе.  Докато се подготвял за кандидат-студентските изпити в НАТФИЗ, близък на Геро го запознал с големия актьор Георги Георгиев-Гец. Той го

Капанският ансамбъл подготвя изцяло обновена програма за Коледния концерт, съобщи директорът на ансамбъла Светослав Стойчев. Артистите от Капанския ансамбъл и приятелите им от паралелките в Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна проведоха тридневни съвместни репетиции в залите на Общинския културен център в Разград. Репетициите са част от подготовката на обновената програма на ансамбъла, която заедно ще представят на Коледния концерт на 19 декември, отбеляза Стойчев.

„Постановката на проекта „Еркечки игри“ е на хореографа доц. Георги Гаров - преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград. Ансамбловото произведение е създадено специално за Капанския ансамбъл и Академичния танцов театър на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ с ръководит

Художници от Букурещ ще представят своя изложба в Екомузей с аквариум, съобщи експертът по „Връзки с обществеността“ в културния институт Силвия Трифонова - Костадинова.

Румънските творци Мойс Буланчя, Елисавета Мелинте и Виктория Динкъ подреждат 60-те си живописни платна в залата за временни изложби на Екомузея, където те могат да бъдат видяни след официалното откриване на експозицията "Изкуство през Дунав" днес.

Картините са с разнообразна тематика – природни пейзажи, флорални картини, абстракционизъм, портрети, създадени с помощта на акрил, масло или смесена техника, съобщи още Силвия Трифонова - Костадинова. Тя добави, че вдъхновението си тримата художници черпят от заобикалящата ги среда, природата и културните традиции на Румъния.

Инициатор на изложбата и неин основен двигател е Мойс Буланчя. Той подрежда свои платна в русенския музей за втори път. Минала

МЕЧТАЕ ДА СТАНЕ БАЛЕРИНА

Юлия Винер е родена на 17 юни 1929 г. в София, в семейство на руски емигрант от еврейски произход. Певческата си дарба наследява от баба си по майчина линия, която била много гласовита.

„Учех в католическия пансион „Санта Мария“ на ул. „Гургулят“. Там изучавахме немски и пеехме по малко. Аз обаче научавах веднага всички нови шлагери и си пеех в банята. Но мечтата ми беше да стана балерина. От петгодишна учех балет, но фаталното число 13 ме препъна – до тринайсетата си година стигнах до 13 фуетета. А всяка балерина трябва стигне до 32... След фуететата свирех на пиано, обучавах се при пианиста Ото Либих, но ми се струваше, че е по-лесно да се пее“, спомня си певицата. От пианото и балета тя усвоява умения, които й помагат за сценичното присъствие на сцената – стойката, позицията на ръцете, усет за всеки тон.

В КОНСЕРВАТОРИЯТА НА 16

На 16 години и три месеца Юлия Винер се явява на приемните изпити в Държавната консерватория, които взема успешно, но за да я запишат се налага да й извадят нови документи, тъй като няма навършени 18 години. Тя е приета в класа на Елена Ангелова-Орукин, а от следващата година учи в класа на Димитър Кожухаров. За него казва: „Той винаги ми е бил педагог и стимул. Когато не сме могли да учим някоя партия заедно, се е отразявало на изпълнението ми. От него съм усвоила един принцип – да се опитам неизменно да пея по-трудни партии“. 

През 1951 г., докато е още студентка, Юлия Винер се явява на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти и печели трета награда. „Това беше голямо отличие за един студент. За повече не можеше и да се мечтае, защото конкуренти бяха най-добрите и вече утвърдени оперни певци. На този конкурс моят глас направи впечатление на проф. Веселин Стоянов и на диригентите Асен Найденов и Саша Попов“, разказва певицата.

СОЛИСТ В СОФИЙСКАТА ОПЕРА НА 24

От 1953 г. Юлия Винер е редовна артистка в Софийската народна опера. Дебютира през следващата година, точно на рождения си ден – 17 юни, в  ролята на Леонора от операта „Трубадур“ на Джузепе Верди. Този миг Юлия Винер определя за най-щастливия си момент на сцената.

„Когато дебютирах в „Трубадур“, по същото време се играеше и „Евгени Онегин“. На 24 години логично беше да изпея Татяна. Но моят музикален педагог проф. Димитър Кожухаров каза: „Като ще се давиш, в големи води да е“. Така изпях от прощъпалника си Леонора от „Трубадур“, а на 26 години – Аида. Всички ми казва, че някъде ще закъсам, но не познаха. Това беше най-щастливият ми миг“, казва певицата.

В репертоара й на софийска сцена са и ролите на Ярославна от операта „Княз Игор“, Лиза в „Дама пика“, Дездемона от „Отело“, Елизабета в „Дон Карлос“, Тоска, Виолета в „Травиата“. Ангажиментите в операта Юлия Винер съвместява с концерти из страната, на които, заедно със Софийската държавна филхармония, изпълнява арии от опери на Моцарт и Верди и други песни.

Юлия Винер е омъжена за оперния режисьор Димитър Ченишев.

ПРИЗНАНИЕ

За постиженията в кариерата си оперната прима е многократно награждавана. Носителка е на орден „Кирил и Методий“ (първа и втора степен, 1957, 1966), лауреат е на Димитровска награда (1959), отличена е с орден „Народна република България“ (1979). На 22 юли 1999 г. получава орден „Стара планина“ (първа степен) – за изключителните й заслуги към българската култура в областта на оперното изкуство.

Юлия Винер-Ченишева умира на 22 октомври 2010 г. след кратко боледуване.

, НП/Отдел „Справочна“

Използвани източници: , ВИНФ, 22.10.2010; „Българска музикална култура“, с. 199; „Кой кой е в България“, с.119; сп. „Българска музика“, бр. 3/1973; сп. „Народна култура“, бр. 40, 5.10.1979; в. „Вестник за жената“, 7.1.1994; в. „Континент“, 11.3.1994; в. „Труд“, 20.10.2012 и 17.6.2007; „Държавен вестник“, бр. 68, 30.7.1999;  https://www.bnr.bg/horizont/post/101134446/spomen-za-pevicata-ulia-viner.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.